Archiwum Sierpień, 2015

Dlaczego warto oddawać krew?

Kategoria: Choroby

Dlaczego warto oddawać krew? Oddawanie krwi naprawdę nie boli! Można dzięki temu naprawdę komuś pomóc w najmniej oczekiwanym momencie. Każdego roku odnotowuje się wiele wypadków drogowych. W wielu przypadkach poszkodowani tracą mnóstwo litrów krwi, która w miarę możliwości należy jak najszybciej uzupełnić. Często okazuje się, że jest już za późno… Oddawać krew może każdy, kto ukończył 18 rok życia. Sam zabieg nie jest zbyt skomplikowany. Wystarczy udać się do najbliższego punktu krwiodawstwa w swoim mieście. Takie punkty zazwyczaj mieszczą się tuż przy szpitalach powiatowych lub wojewódzkich. W punkcie krwiodawstwa na recepcji przedstawia się dowód osobisty. Pani pielęgniarka odpowiedzialna za ewidencję wprowadza dane do komputera, po czym otrzymujemy ankietę, której wypełnienie dotyczy ostatnio przebytych chorób oraz dolegliwości. Na jej podstawie oraz na podstawie badań lekarz dyżurujący podejmuje decyzję, czy nadajemy się do tego, by być dawcami krwi. Lekarz bada nam ciśnienie oraz sprawdza stetoskopem jakość pracy płuc. W laboratorium pobierają krew na próbę, by zbadać, czy nadaje się do oddania. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji można udać się do sali oddawania krwi. Są na niej wygodne łóżka, na których można się położyć. Krew pobierana jest prosto z żyły. W dłoni, dla usprawnienia przepływu krwi trzyma się zazwyczaj gumową piłeczkę. Sam zabieg oddawania krwi trwa góra 15 minut i jest całkowicie bezbolesny. W „nagrodę” za oddanie dużej ilości krwi pacjent otrzymuje paczkę czekolad o różnych smakach. Na życzenie mogą mu zostać zwrócone koszty dojazdu i wydane zaświadczenie do pracy.

Bookmark and Share

Tagi: , ,

Zawody sportowe dla gejów

Kategoria: Sport

Zawody sportowe dla gejów W trosce o równość oraz przeciwdziałanie homofobii w sporcie organizuje się na świecie mecze oraz sportowe zawody drużyn, w skład których wchodzą homoseksualiści. Geje i lesbijki wbrew pozorom bardzo lubią sport i z całych sił się w niego angażują. Sportowe akcje na rzecz tolerancji są bardzo potrzebne. Uczą społeczność gejowską oraz lesbijską tego, by się nie zamykać. Heteroseksualnie sportowcy oraz kibice dzięki temu mogą na własne oczy przekonać się, że geje i lesbijki to ludzie tacy sami, jak inni i nie trzeba się ich bać. Do legendy właściwie przeszły wszelkiego rodzaju zawody oraz konkurencje sportowe, których organizatorzy otwarcie angażują się w walkę z homofobią. Urządzane są turnieje piłki nożnej, siatkówki, koszykówki. Szerokim echem odbił się w mediach mecz zagranicznych piłkarzy na rzecz walki z dyskryminacją. Zapewnić można wszystkich kibiców, że zawody sportowe, w których biorą udział geje mogą być równie „krwawe”, jak te, w których prym wiodą heteroseksualiści. Orientacja seksualna w żaden sposób nie powinna stygmatyzować sportowca. Na jej podstawie nie można oceniać, czy jest on dobrym, czy też złym zawodnikiem. Tul liczy się sprawność fizyczna oraz szeroko posiadane umiejętności. Sport gejowski nie musi kojarzyć się wyłącznie z baletem lub gimnastyką artystyczną. W świecie zawodników zaparcie grających w rugby oraz w świecie bokserów przesyconych testosteronem jest mnóstwo gejów, choć na pierwszy rzut oka tego nie widać. Zawody sportowe dla społeczności gejowskich integrują je z resztą społeczeństwa i są doskonałym sposobem na budowanie tolerancji.

Bookmark and Share

Tagi: ,

Siłownia dla niewymagających

Kategoria: Sport

Siłownia dla niewymagających Żeby mieć dobra formę i móc pochwalić się nią przed rodziną oraz znajomymi wcale nie trzeba przebywać godzinami na siłowni. Wielkie, bułczaste mięsnie są już passe, a poza tym nie prezentują się zbyt estetycznie. Nadmierny testosteron jak zwykle nie znajduje potwierdzenia w wyglądzie estetycznym. O wiele przyjemniej patrzy się na sylwetki tancerzy oraz innych sportowców, których dbanie o sylwetkę nie kojarzy się wyłącznie z podnoszeniem ciężarów. Ich mięśnie są solidnie zarysowane, ale zachowują także sprężystość oraz delikatność, co z pewnością bardzo podoba się kobietom. Wszelkie ćwiczenia siłowe, przeprowadzane indywidualnie lub grupowo, poprawiają jakość oraz sprężystość mięśniową. Nie chodzi o to, by od razu na wstępie rzucać się na rozległe ciężary najwyższego sortu, bo możemy tylko przeciążyć kręgosłup i nabawić się wielu chorób stawów. Lepiej zacząć od lżejszych ciężarów. Nawet te najlżejsze działają w sposób pozytywny i konsekwentny dla mięśni. Przed przystąpieniem do maszyny siłowej ważna jest rozgrzewka. Warto zacząć ją od krążenia głową i potem stopniowo, ćwiczyć kolejne partie ciała ramiona, brzuch, nogi. Po rozgrzewce gotowi jesteśmy do pracy siłowej. Przebywanie na maszynie z ciężarami można przerywać sobie co jakiś czas na ćwiczenia wykonywane przy drabinkach oraz na materacach. Przydaje się także skakanka, dzięki której poprawi się sprężystość i lekkość naszego sposobu chodzenia. Jeśli maszyna siłowa jest w danym momencie zajęta przez kogoś innego, można pobawić się hantlami. Mają one różną wagę i są na wieloosobowej siłowni niezwykle praktyczne.

Bookmark and Share

Tagi: , ,

Korupcja w sporcie

Kategoria: Sport

Korupcja w sporcie Korupcja w sporcie zawsze była, jest i będzie niestety obecna. Nie doczekaliśmy się jeszcze w polskim rządzie odpowiednich regulacji ustaw mających otwarcie przeciwstawić się korupcji. Najbardziej skażonym korupcją obszarem polskiego sportu są wszelkiego rodzaju organizacje związane z piłką nożną. Co jakiś czas na pierwszych stronach gazet opisywane są kolejne afery. Czy kiedykolwiek to się skończy? Trudno powiedzieć, bowiem ściśle ze światem sportu połączony jest także świat polityki, a tam kart nigdy nie rozdawano w zbyt uczciwy sposób. Wielu uważa, że korupcję w sporcie powstrzymać mozna poprzez zmianę struktur i aparatów odpowiedzialnych za organizację kluczowych imprez. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ mechanizmy panujace w świecie sportu działają tak, że jedna machina pociąga za sobą drugą. Wielu prezesów, którzy zakończyli już swoje kariery na najwyższych szczeblach, dopiero po pewnym czasie od skończenia kadencji jest w stanie zacząć mówić. Wcześniej powstrzymują sie przed wydawaniem osądow w obawie o to, że stracą lukratywne stanowiska, a tym samym prawo do wysokich wynagrodzeń. Korupcja w sporcie istnieje nie tylko między działaczami. Często kupuje się wyniki meczów oraz sportowych pojedynków, co kompletnie stoi na przeciwległej szali w stosunku do ogólnie pojmowanej idei sportu zdrowego, charakteryzującego się zdrową rywalizacją i etycznym dążeniem do sukcesu. Programy antykorupcyjne istnieją w naszym kraju jedynie w teorii. Ich wprowadzenie wiązać się będzie z koniecznością ujawnienia kompromitujących nazwisk.

Bookmark and Share

Tagi: , ,