Archiwum Wrzesień, 2015

Jęczmień – choroba oczu

Kategoria: Choroby

Jęczmień – choroba oczu Przewiane oczy nie są niczym przyjemnym. Tę dolegliwość zwie się popularnie „jęczmieniem”. Być może dlatego, iż zgrubienie pod okiem z ropą kształtami przypomina nieco ziarno jęczmienia. Na tę dolegliwość często w okresie jesiennym oraz zimowym cierpią dzieci, których oczy są niezwykle wrażliwe na wszelkie czynniki atmosferyczne, wiatry. Nagle, po obudzeniu się, dotychczas zaczerwienione oko staje się spuchnięte i małe. Powieka ledwo się otwiera i niewygodnie się patrzy. Oczywiście, tuz po zauważeniu postępującej opuchlizny należy udać się do lekarza. On zapisać może antybiotyki, a także szereg leków przygotowywanych na bazie ziołowej, które pomogą opuchliźnie zejść w szybkim tempie. Broń Boże, nie można z zainfekowanym okiem [okazywać się na świeżym powietrzu, to tylko poszerzy infekcję i może stać się powodem dalszych powikłań. Trzeba po prostu odpuścić sobie wszelkiego rodzaju wydarzenia towarzyskie i spędzić przynajmniej kilka dni w zaciszu własnego domu. Przemywanie oka naparem z rumianku oraz szałwii z pewnością pomoże opuchliźnie zmniejszyć się. Ropa będzie wypływała stopniowo i nie należy przyśpieszać tempa jej pojawiania się. Niedopuszczalne jest jej wyciskanie i używanie w tym celu różnych przedmiotów. Oko przemywajmy za każdym razem suchą, czystą chusteczką jednorazową nasączoną ziołowym naparem. Skuteczne będą także maści przepisane odgórnie przez lekarza. Wystarczy otrzymać daną receptę na charakterystyczne medykamenty. Po kłopotliwych dolegliwościach oczu nie zostanie wkrótce jakikolwiek ślad, co nie zmienia faktu, iż w przyszłości trzeba na oczy uważać i o nie silnie dbać oraz nie narażać na szkodliwe czynniki atmosferyczne.

Bookmark and Share

Tagi: , ,

Dlaczego warto pływać?

Kategoria: Sport

Dlaczego warto pływać? Jakie są zalety pływania? Czy pływanie może stać się sposobem na życie? Ile czasu powinno się poświęcać na pływanie w tygodniu? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Psychologowie oraz lekarze zgodnie stwierdzają, że najlepiej dla organizmu jest wybrać się na basen we wczesnych godzinach porannych, co dla całokształtu organizmu działać będzie stymulująco oraz pobudzająco. Zatem, bez względu na porę roku i na to, ile śniegu aktualnie leży za oknem, powinniśmy konsekwentnie budzić się w zimowe ranki i pędzić na pobliski basen. Pływanie niezwykle hartuje cały organizm. Rzadziej się przeziębiamy, a do tego rzadziej zapadamy na różne choroby związane z naszą psychiką. Wielu osobom dzięki pływaniu udało się uratować początkowe symptomy depresji. Pływanie kształtuje całą sylwetkę. Szczególnie można to zauważyć, analizując budowę ramion osób zawodowo związanych z pływaniem. Ramiona są zazwyczaj szerokie i bardzo silnie umięśnione. To skutek ciągłego stawiania oporu w stosunku do wody, która przecież także posiada swój ciężar oraz ciśnienie. Pływanie uczy wrażliwości. Widać to szczególnie, gdy mówimy o pływaniu synchronicznym, grupowym, gdzie zazwyczaj dziewczyny tworzą pod wodą lub na jej powierzchni różne zapierające dech w piersiach układy. Im wcześniej dziecko zdecyduje się na pobieranie nauki pływania, tym lepiej dla niego. Dzieci mają bowiem naturalny instynkt dobrego samopoczucia, gdy przebywają w wodzie. Kontakt z wodą przy opiece osoby dorosłej z pewnością wpłynie na plus, jeśli chodzi o kształtowanie postawy sportowej młodego człowieka i nie tylko.

Bookmark and Share

Tagi: , ,

Sport po zawale

Kategoria: Sport

Sport po zawale Ten, kto choć raz przeżył zawał serca – powinien się pilnować i zacząć nieco inaczej traktowac sprawy sportu oraz dbałości o szeroko pojętą „dobrą” kondycję. Osobom po zawale nie radzi się prowadzić intensywnych treningów fizycznych, ale bardzie spokoje formy ćwiczen oraz programów wpływających korzystnie na odnowienie odporności i siły organizmu. Z zawałami nie ma żartów. Ci, którzy je przeżyli, w większości decydują się przestawić na bardziej spokojny tryb życia. Dotąd uprawiane dynamicznie dyscypliny sportowe ustępuja miejsca tym bardziej spokojnym, a mniej nastawionym na efekt. Nie chodzi oczywiście od razu o to, by osoba po przebytym zawale od razu zrezygnowała ze sportu i dmuchała na siebie oraz chuchała. Dozwolone jest wszystko, ale tylko w takiej ilości, ktorą serce i inne narządy są w stanie wytrzymać. Bokserom po zawale zdecydowanie odradza się wychodzenie na ring. Boks to sport rozwijający najbardziej prymitywne, męskie instynkty, pełen agresji oraz nieoczekiwanych zwrotow akcji. Dla osoby po zawale każde wyjście na ring jest zbyt wielkim ryzykiem, by móc przejśc nad tym do porządku dziennego. Osoby po zawałach bardziej doceniają sporty grupowe. Chętniej umawiają się na spotkania ze znajomymi w celu rozegrania partii tenisa, w grę wchodzi także golf. Powodzeniem cieszą się również siatkówka oraz piłka ręczna. Sporty wymagające większego nakładu siły nieoczekiwanie zostają zmiecione na dalszy plan. Może to dlatego, że człowiekowi po zawale bardziej zaczyna zależeć na zdrowiu i czuje, że z nikim nie musi już o nic rywalizować?

Bookmark and Share

Tagi: , ,

Trochę o lewatywie

Kategoria: Choroby

Trochę o lewatywie Lewatywa jest zabiegiem medycznym polegającym na oczyszczaniu jelit metodą chemiczną. Zabieg ten nie należy do zbyt przyjemnych, ponieważ wiąże się z koniecznością wprowadzenia do przewodu pokarmowego charakterystycznej rurki, przez która na zewnątrz wydostaną się resztki pokarmowe zalegające w jelitach. Rurka może być wprowadzana na dwa sposoby, albo drogą ust, albo przez odbyt. Lewatywa pozwala oczyścić organizm z wszelkich toksyn oraz zalegających resztek pokarmów, które nie zostały wydalone metodą naturalną. W pewnych kręgach jest to zabieg niezwykle modny, chodzi o gwiazdy ekranu oraz osoby publiczne, bardzo dbające o wizerunek oraz charakterystyczny, płaski brzuch. Lewatywie godzą się poddawać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Lewatywa stosowana jest przy problemach z jelitami, a także w ekstremalnych sytuacjach, często wśród osób, które postanowiły się targnąć na swoje życie i przyjąć zbyt dużą ilość tabletek w celu odebrania sobie życia. Lewatywa w takiej sytuacji okazuje się alternatywą dla płukania żołądka, które nie zawsze może okazać się skuteczne. Zbyt częsta lewatywa przeprowadzana w niefachowych warunkach skutkować może pogorszeniem stanu jelit oraz całego przewodu pokarmowego. Dlatego, jeśli już na nią się decydujemy, powinniśmy przeprowadzić to w fachowym gabinecie gastrologicznym przy opiece wykwalifikowanego lekarza. Tak drastyczna ingerencja w ludzki organizm zawsze pozostawia po sobie ślady, na które trzeba bardzo uważać. Rozsądek będzie tutaj najlepszym doradcą.

Bookmark and Share

Tagi: , ,