Archiwum Październik, 2015

Higienistka – zawód legenda

Kategoria: Choroby

Higienistka – zawód legenda Zawód higienistki niegdyś cieszył się w polskich szkołach większym prestiżem. Może dlatego, że w dawnych czasach bycie higienistką oznaczało także bycie zbiorową psychoterapeutką dla sfrustrowanej młodzieży. Nie da się ukryć, że w wielu szkołach schoronienia przed niechcianymi klasówkami szukało się w gabinecie higienistki, o ile miało się z nią wzorowe układy. Higienistka także jak nikt inny potrafiła zawsze uratować z opresji, gdy np. Po skońcoznej bójce trzeba było szybko opatrzyć nos, by przestał krwawić. Nie zapominajmy tez o tym, kto naklejał na plastry na starte kolana podczas szalonych eskapad na szkolne boisko. Dziś zawód higienistki szkolnej nieco obumiera. Może to przez postepujący niż demograficzny, a może przez ogólne zmęczenie tym zawodem, skazanym jednak na pewna stagnację oraz monotonię? Wszystko po trochu… Dobra higienistka zawsz epotrafiła doradzić, wysłuchać i to nie tylko w kwestii tematów dotyczących zdrowia, ale także innych. To jej najczęsciej na przerwach uczniowie zwierzali się z pierwszych niepowodzeń miłosnych, konfliktów z rodzicami oraz niezadowolenia z ocen czy kłotni z pozostałymi członkami klasy. O prawdziwej klasie higienistki świadczyła nie tylko wyrozumiałość, ale także umiejętność przedstawienia młodzieży trudnych tematów, takich jak AIDS, wirus HIV, alkoholizm oraz choroby przenoszone drogą płciową. Jeśli do tego higienistka posiadała szczery oraz ujmujacy usmiech – żaden zastrzyk czy pobranie krwi przeprowadzane przez nią nie pozostawiał po sobie nieprzyjemnego śladu.

Bookmark and Share

Tagi: , ,

Aerobik prosto z telewizji

Kategoria: Dzieci, Sport

Aerobik prosto z telewizji Czy warto uprawiać aerobik, wzorując się przy tym na ćwiczeniach pokazywanych w programach śniadaniowych? Oczywiście, że tak. Trzeba jednak podchodzić do tego z pewnego rodzaju dystansem. Przecież szczytem naiwności jest mysleć, że Pan, który ma tak efektownie wyrzeźbiony „kaloryfer” na brzuchu – osiąga takie efekty jedynie dzięki tym ćwiczeniom pokazywanym w ciągu 10 minut na antenie najczęsciej oglądanego przez Polaków porannego programu. Im bardziej wyrzeźbiona u instruktora fitness sylwetka, tym większe prawdopodobieństwo tego, że wieloma godzinami spędzonymi na siłowni została okupiona. Aerobik telewizyjny to nic zdrożnego. Każda metoda jest dobra, by ludzi w każdym wieku zachęćić do ćwiczeń fizycznych, kształtujących nie tylko ciało, ale także ducha. Instruktorzy aerobiku w telewizji najczęsciej ubrani są w markowe stroje sportowe. Aby dobrze się czuć przy dokonywaniu treningu w domowym zaciszu, wcale nie trzeba biec do galerii handlowej w celu zakupu spodenek podobnych do tych, które nosił instruktor. Wystarczy lekkie i przewiewne ubranie w charakterze sportowym. Ważne też, by nie krępowało ruchów. Do tego nastawiamy dobrą,s koczną, energetyczną muzykę i można zacząć pracę nad powrotem do dawnej formy! W celach ćwiczeń z pewnością przyda się charakterystyczny steper, na którym będzie można wykonywac wiele układów polegających na stawianiu kroków w najróżniejszej formie oraz kolejności. Aerobik w domu może być przeprowadzony w miejscu wolnym od nadmiaru mebli. Warto w tym celu dokładnie przygotować wybrany pokój, by w trakcie ćwiczeń móc czuć się swobodnie.

Bookmark and Share

Tagi: , ,

Szermierka

Kategoria: Sport

Szermierka Szermierka jako sport była u nas najbardziej popularna w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Dyscyplina ta uczy walki z gracją i silnym poczuciem sprawiedliwości. Niegdyś w telewizji publicznej dostrzec można było wiele transmisji pojedynków szermierzy, czemu nierzadko przyglądały się całe rodziny. Do uprawiania szermierki niezbędna jest smykałka. Czasem dzieci już od najmłodszych lat zauważają, że chciałyby tego sportu spróbować, bo to zawsze coś innego od nudnej piłki nożnej, czy też innych sportów zespołowych. Uprawiając szermierkę można pozostać tradycjonalistą. Ten sport nie wymaga rozpiętej ekstrawagancji, wystarczy na polu walki poruszać się z gracją i wykazywać się zręcznością oraz gibkością. Szermierza charakteryzuje biały, obcisły strój. Nie ma ani jednego miejsca odsłoniętego na mapie ciała. Twarz pokrywa charakterystyczna, siatkowa maska, ponieważ w trakcie walki łatwo byłoby uszkodzić ją. Maska na twarzy jest w szermierce niezwykle ważna, nie można jej zignorować. Dorośli szermierze karierę sportową kończą stosunkowo wcześnie. Już w okolicach 30 roku życia wielu z nich przebąkuje o „przebranżowieniu” się na inną dziedzinę sportu lub decyduje się zająć zupełnie innymi sprawami przynoszącymi nie tylko satysfakcję, ale także zarobek. Szermierka, podobnie jak każda inna dyscyplina sportowa, potrafi wciągnąć bez reszty. Wielogodzinne treningi sprzyjają utrzymaniu nienagannej sylwetki. Tak dobrej formy często nie osiąga się szybko nawet poprzez bieganie czy gimnastykę artystyczną.

Bookmark and Share

Tagi: , ,

Herbaty ziołowe na oczyszczenie

Kategoria: Odżywianie

Herbaty ziołowe na oczyszczenie Moc herbat ziołowych dostępnych na półkach aptek i sklepów ze zdrową żywnością przyprawia o silne bóle głowy. Które z herbat będą najbardziej odpowiednie dla podtrzymania określonych funkcji organizmu? Warto zawsze przy dokonywaniu zakupów zapytać o zdanie sprzedawcę, który powinien choć trochę orientować się w temacie. Obecnie, w dobie dbania o ciało oraz dobre samopoczucie spora popularnością cieszą się herbatki ziołowe przygotowane na bazie różnorodnych roślin, niekoniecznie znanych oraz dostępnych na polskim rynku. Zanim zdecydujemy się na daną herbatę oczyszczającą, warto skosztować jej próbki, albo przynajmniej powąchać. Trzeba także wiedzieć, jaka dozwolona ilość herbaty jest w stanie działać korzystnie na nasz organizm. Niestety, z braku wiedzy i dla gaszenia zwyczajnego pragnienia wiele osób zapomina o tym, że im więcej takich herbat się pije, to tym bardziej drastyczne mogą być efekty. Herbatki ziołowe należy pić z rozwagą, jeśli nie chcemy kilku godzin dziennie spędzać na przesiadywanie w łazience. Nie poleca się także herbat ziołowych słodzić. Cukier, nie dość, że działa szkodliwie, to jeszcze ma w sobie moc składników zakłócających naturalną moc ziół, kluczową przy oczyszczającym działaniu w stosunku do naszego organizmu. Oczyszczające herbaty mają także tę zaletę, iż są bardzo tanie. Strzec się jednak należy wielu podróbek dostępnych na straganach oraz małych sklepikach. Te herbaty mimo silnie natężonej reklamy mają słabą moc działania. Jeśli już kupujemy taką herbatę – postawmy na sprawdzony produkt.

Bookmark and Share

Tagi: , ,