Archiwum kategorii ‘Choroby’

Higienistka – zawód legenda

Kategoria: Choroby

Higienistka – zawód legenda Zawód higienistki niegdyś cieszył się w polskich szkołach większym prestiżem. Może dlatego, że w dawnych czasach bycie higienistką oznaczało także bycie zbiorową psychoterapeutką dla sfrustrowanej młodzieży. Nie da się ukryć, że w wielu szkołach schoronienia przed niechcianymi klasówkami szukało się w gabinecie higienistki, o ile miało się z nią wzorowe układy. Higienistka także jak nikt inny potrafiła zawsze uratować z opresji, gdy np. Po skońcoznej bójce trzeba było szybko opatrzyć nos, by przestał krwawić. Nie zapominajmy tez o tym, kto naklejał na plastry na starte kolana podczas szalonych eskapad na szkolne boisko. Dziś zawód higienistki szkolnej nieco obumiera. Może to przez postepujący niż demograficzny, a może przez ogólne zmęczenie tym zawodem, skazanym jednak na pewna stagnację oraz monotonię? Wszystko po trochu… Dobra higienistka zawsz epotrafiła doradzić, wysłuchać i to nie tylko w kwestii tematów dotyczących zdrowia, ale także innych. To jej najczęsciej na przerwach uczniowie zwierzali się z pierwszych niepowodzeń miłosnych, konfliktów z rodzicami oraz niezadowolenia z ocen czy kłotni z pozostałymi członkami klasy. O prawdziwej klasie higienistki świadczyła nie tylko wyrozumiałość, ale także umiejętność przedstawienia młodzieży trudnych tematów, takich jak AIDS, wirus HIV, alkoholizm oraz choroby przenoszone drogą płciową. Jeśli do tego higienistka posiadała szczery oraz ujmujacy usmiech – żaden zastrzyk czy pobranie krwi przeprowadzane przez nią nie pozostawiał po sobie nieprzyjemnego śladu.

Bookmark and Share

Tagi: , ,

Gdy ukąsi żmija

Kategoria: Choroby

Gdy ukąsi żmija Latem podczas pobytu w lasach i na łąkach należy zachować szczególną ostrożność. W sezonie letnim można w tych miejscach często natykać się na zwierzęta, które lepiej omijać z daleka w trosce o nasze bezpieczeństwo oraz zdrowie. Chodzi oczywiście o żmije, które w polskich lasach, na łąkach oraz polanach mogą napędzić niejednemu wielbicielowi solidnego strachu. W tym wszystkim trzeba zapamiętać, że żmija absolutnie nie atakuje sama od siebie. Do ataku dochodzi jedynie wtedy, gdy struktura jej ciała odczuje dotyk ludzki. Może być on wynikiem przypadkowego działania, np. gdy zbieramy jagody i chcemy się wygodnie rozsiąść w pobliżu, gdzie żmija się na słońcu wygrzewa… Tuż po ukąszeniu, trzeba działać bardzo szybko. Ważny jest czas, ponieważ jad żmii może się rozprzestrzeniać bardzo szybko, zwłaszcza w przypadku ukąszenia dzieci. W pierwszej chwili radzimy założyć opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia, gdzieś 2 centymetry nad raną. Jeśli apteczki uciskowej nie mamy w apteczce samochodowej, czy plecaku, trzeba zorganizować coś zastępczego. Mogą być to związane ciasno skarpetki lub kawałek materiału z ubrania. Opaska nie może przebywać w jednym miejscu zbyt długo, radzimy co kilka minut stopniowo ja przesuwać. Jad można z rany wyssać, po czym szybko wypluć. Potem jak najszybciej udajemy się do szpitala, by poszkodowanemu została podana surowica. W międzyczasie następują nudności, także wymioty oraz bóle głowy, stawów oraz serca. Ważne, by nawet w najbardziej stresującej sytuacji zachować zimną krew i działać racjonalnie bez paniki.

Bookmark and Share

Tagi: , ,

Pierwsza wizyta u dentysty

Kategoria: Choroby

Pierwsza wizyta u dentysty Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty jest ważna dla przyszłości najmłodszego członka rodziny. Jeśli dziecko będzie miało dobre wspomnienia z nią związane, wtedy przyszłość jego zębów z pewnością zacznie rysować się pozytywnie i bez lęku. Gorzej, gdy dziecko się przestraszy i będzie miało uraz do wizyt u dentysty, a przecież wiadomo, że o zęby trzeba dbać właściwie w każdym wieku, bez względu na to, czy są stałe, czy też sztuczne. Pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym nie musi być dla dziecka stresująca. Mówimy tu oczywiście o dziecku w wieku przedszkolnym, które już wiele widzi i wiele rozumie. Zanim zdecyduje się usiąść na fotelu, może poobserwować pracę dentysty przy zębach rodzica. Jeśli zobaczy, że mama się nie boi, to samo także pokona strach i będzie spokojne. Ciekawość nowego doświadczenia zazwyczaj wygrywa. Poza tym, dobrze będzie od najmłodszych lat uczulić dziecko na problem zdrowego uzębienia, by wiedziało, że szczotkowanie regularne oraz częsta kontrola u dentysty pozwolą mu cieszyć się zdrowym uśmiechem przez długi czas. Dzieci z mniejszym lękiem zwracają się do dentystów potrafiących wejść w świat dziecka, np. opowiadających bajki przy borowaniu. Zdarzają się i takie przypadki. Dziecko ciekawe świata jest w stanie zacząć wypytywać dentystę o przeznaczenie poszczególnych narzędzi. Gdy zostanie mu wyjaśnione ich przeznaczenie, prawdopodobnie także się odpręży i wyluzuje. Ważne tylko, by nie objaśniać działania narzędzi w sposób nadmiernie drastyczny, ponieważ można uzyskać efekt zupełnie odwrotny do tego zamierzonego.

Bookmark and Share

Tagi: , , ,

Lekarz polski i jego losy w Afryce

Kategoria: Choroby

Lekarz polski i jego losy w Afryce Polscy lekarze są niezwykle otwarci na problemy krajów zmagających się z biedą oraz wykluczeniem. Mamy tu na myśli polskich lekarzy decydujących się na dalekie wyjazdy w stronę Czarnego Lądu. Afryka wciąż potrzebuje pomocy Ameryki oraz państw europejskich, by poradzić sobie z biedą powodująca różne choroby. Polscy lekarze odwiedzają najdalsze zakamarki Afryki, gdzie dostarczają ludności wszelkiego rodzaju leki mogące pomóc w cierpieniach, a także działających profilaktycznie w kierunku, by niektóre choroby oraz dolegliwości nie rozprzestrzeniały się tak drastycznie. Zanim lekarze z Europy wyjadą do Afryki, muszą przejść szeregi ważnych badań oraz szczepień. W Afryce łatwo jest zarazić się różnymi chorobami, o których istnieniu państwa europejskie w znaczniej mierze już zapomniały. Są to między innymi tężec, Heinego Medina, gruźlica, trąd. Najbardziej trzeba uważać na wirus HIV. Społeczeństwo afrykańskie jest nim najsilniej skażone spośród wszystkich grup etnicznych zamieszkujących cały glob. Dlatego w gabinetach lekarskich utworzonych specjalnie a afrykańskich miastach oraz osadach szczególną uwagę przywiązuje się do higieny, choć w niektórych momentach bywa to dość trudne, bo trudno zachować całkowitą sterylność, jeżeli konwój z opatrunkami oraz środkami chemicznymi i sterylizującymi ma opóźnienie w dotarciu. Wciąż usprawnia się transport i przekazywanie towarów farmaceutycznych. Polscy lekarze wyróżniają się obok lekarzy innych narodowości szczególną empatią oraz siłą niesienia innym pomocy. Ten altruizm bardzo doceniany jest przez narodowe organizacje zdrowotne.

Bookmark and Share

Tagi: , ,