Wpisy zaznaczone tagiem ‘polska’

Polacy narodem leniwym

Kategoria: Dzieci

Polacy narodem leniwym Dlaczego Polacy są uznawani przez inne kraje za najbardziej leniwy naród, jesli chodzi o przestrzeganie diet oraz uprawianie sportu? Powodów może być co najmniej kilka. Mamy specyficzną mentalność, w znaczynm stopniu uwarunkowaną ciągłem narzekaniem oraz obarczaniem innych za swoje niepowodzenia. Wolimy zwalić wine na tysiąc innych czynników, niż wziąć odpowiedzialnośc za swoje własne postępowanie. Jrśli statystyczny Kowalski sam siebie nie zmobilizuje do choćby godziny ćwiczeń dziennie, to nikt za niego tego nie zrobi. Nie chodzi tez o to, by od razu rzucać się na głęboką wodę ćwiczeń fizycznych wymagającej ogromnej sprawności. Na początek wystarczą regularne biegi oraz spacery – zawsze to coś lepszego od bezsensownego ślęczenia w domu przed telewizorem z piwem oraz paczką chipsów. Kolejna sprawa to nasza tradycyjna polska kuchnia. Trudno nazwać ją zdrową oraz dietetyczną, skoro królują w niej potrawy tłuste oraz zawiesiste. Polakowi przyzwyczajonemu do tradycyjnego smaku kotleta schabowego nagle trudniej przyzwyczaić się do zastepczej soli oraz warzyw podawanych tylko w ekologicznej formie. Wystarczy jednak chcieć, a nasze żołądki poczują korzystne zmiany. Wzór w kierunku najmlodszych płynie zawsze od dorosłych, dlatego należy pokazywać już dzieciom w wieku szkolnym, w jaki sposób dbać trzeba o konsdycję, by przez długie lata cieszyć się nienagannym zdrowiem oraz elegancką sylwetką. Lenistwo w kwestii obycie z siłownią czy dbałością o jadłospis zazwyczaj samo się eliminuje, jeśli ktoś stoi przed ryzykiem zachorowania na coś nieprzyjemnego lub drastycznie musi zmienić nawyki żywieniowe w trosce o własne zdrowie.

Bookmark and Share

Tagi: , ,

Kobiety w sporcie polskim

Kategoria: Sport

Kobiety w sporcie polskim Jaka jest rola kobiet w polskim sporcie? Nie da się ukryć, że bardzo duża. Gdyby nie wkład kobiecej siły w historię polskiego sportu, to nie odnosilibyśmy tak wielkich zwycięstw jako kraj na różnych zawodach z dziedziny lekkoatletyki, szermierki, strzelectwa czy też gimnastyki artystycznej. Kobiety w polskim sporcie miały w historii niewiele wspólnego z krytykowanymi feministkami, ale nie da się ukryć, że cegiełkę do rozwoju krajowego feminizmu niepodzielnie przyłożyły. Kobiecy sport w dzisiejszych czasach ma się równie dobrze, jak wiele lat temu. Związki Sportowe co roku odnotowują wzrastające zainteresowanie sportem wśród dziewcząt. Na dodatek dziewczyny coraz silniej przekonują się do dyscyplim kojarzących się jedynie z męską siłą i agresywnością. Mamy tu na myśli takie dyscypliny, jak judo, teakwondo, karate czy też klasyczny boks. Sportowa kariera wielu polskich sportsmenek nadaje się wprost na scenariusz filmowy. Wiele lat temu, gdy nie znano jeszcze pojęcia równouprawnienia, kobieta starająca się dostać do świata sportu musiała przeżyć mnóstwo upokorzeń oraz wyrzeczeń. Świat sportu bowiem składa się w większości z twardych mężczyzn, ktorzy lubią w dłoniach dzierżyć niepodzielną władzę i kierować zawodnikami tak, jak im to odpowiada, a nie tak, jak życzą sobie tego sami zainteresowani. Ogromny hart ducha, samozaparcie oraz dyscyplina pozwoliły niejednej młodej kobiecie na solidny start w dziedzinie sportu. Potem juz tylko zawody za zawodami, medale, puchary, krajowe oraz światowe zgrupowania. Sportsmenki niechętnie decydują się na emeryturę. Wiele z nich w dojrzałych latach postanawia zajmowac się działalnością trenerską oraz pedagogiczną.

Bookmark and Share

Tagi: , ,

Dlaczego polscy lekarze wyjeżdżają?

Kategoria: Choroby

Dlaczego polscy lekarze wyjeżdżają? Wszyscy narzekają na polską służbę zdrowia. Coraz więcej lekarzy, a także absolwenci studiów medycznych decydują się opuścić kraj w poszukiwaniu lepszych i godniejszych warunków pracy oraz płacy. I właściwie nie ma się czemu dziwić, sens istnienia Narodowego Funduszu Zdrowia jest już właściwie w tej chwili fikcją. Doprowadziła do tego nieudolna polityka dotychczas sprawujących władzę rządów oraz brak społecznego buntu pod kątem nieopłacalnych i szkodzących interesowi publicznemu ustaw. Sami doprowadziliśmy polski świat medycyny do upadku, czego teraz widać następstwa. Do państwowego lekarza niekiedy trzeba czekać kilka miesięcy, nie mówiąc juz o nagłych potrzebach, czy koniecznościach operacji, bo tutaj odnotowuje się często przypadki, gdzie na operację starszy człowiek może czekać nawet kilka lat! Polscy lekarze oraz pielęgniarki mówią „dość!” Nasilające się w ostatnich latach protesty i brak rzeczowych na nie reakcji doprowadzają do coraz radykalniejszej emigracji specjalistów z różnej dziedziny medycyny. Najwięcej emigruje właśnie pielęgniarek, które za granicą za sprawowanie opieki medycznej nad osobami prywatnymi są w stanie zarobić często nawet dwa razy tyle, co pod skrzydłami polskich szpitali. Czy jest się zatem nad czym zastanawiać? Zagranica otwiera przed polskimi lekarzami zupełnie nowe perspektywy. Nierzadko obracanie się w międzynarodowym środowisku medycznym daje szanse pracy przy urządzeniach najnowocześniejszej technologii, trudno dostępnych w Polsce. Bariery językowe można bardzo szybko przeskoczyć. Polscy profesjonaliści są bardzo doceniani za granicą i odpowiednio nagradzani. Nie dziwi więc fakt braku chęci do ich powrotu.

Bookmark and Share

Tagi: , ,