Wpisy zaznaczone tagiem ‘sport’

Kobiety w sporcie polskim

Kategoria: Sport

Kobiety w sporcie polskim Jaka jest rola kobiet w polskim sporcie? Nie da się ukryć, że bardzo duża. Gdyby nie wkład kobiecej siły w historię polskiego sportu, to nie odnosilibyśmy tak wielkich zwycięstw jako kraj na różnych zawodach z dziedziny lekkoatletyki, szermierki, strzelectwa czy też gimnastyki artystycznej. Kobiety w polskim sporcie miały w historii niewiele wspólnego z krytykowanymi feministkami, ale nie da się ukryć, że cegiełkę do rozwoju krajowego feminizmu niepodzielnie przyłożyły. Kobiecy sport w dzisiejszych czasach ma się równie dobrze, jak wiele lat temu. Związki Sportowe co roku odnotowują wzrastające zainteresowanie sportem wśród dziewcząt. Na dodatek dziewczyny coraz silniej przekonują się do dyscyplim kojarzących się jedynie z męską siłą i agresywnością. Mamy tu na myśli takie dyscypliny, jak judo, teakwondo, karate czy też klasyczny boks. Sportowa kariera wielu polskich sportsmenek nadaje się wprost na scenariusz filmowy. Wiele lat temu, gdy nie znano jeszcze pojęcia równouprawnienia, kobieta starająca się dostać do świata sportu musiała przeżyć mnóstwo upokorzeń oraz wyrzeczeń. Świat sportu bowiem składa się w większości z twardych mężczyzn, ktorzy lubią w dłoniach dzierżyć niepodzielną władzę i kierować zawodnikami tak, jak im to odpowiada, a nie tak, jak życzą sobie tego sami zainteresowani. Ogromny hart ducha, samozaparcie oraz dyscyplina pozwoliły niejednej młodej kobiecie na solidny start w dziedzinie sportu. Potem juz tylko zawody za zawodami, medale, puchary, krajowe oraz światowe zgrupowania. Sportsmenki niechętnie decydują się na emeryturę. Wiele z nich w dojrzałych latach postanawia zajmowac się działalnością trenerską oraz pedagogiczną.

Bookmark and Share

Tagi: , ,

Sport po zawale

Kategoria: Sport

Sport po zawale Ten, kto choć raz przeżył zawał serca – powinien się pilnować i zacząć nieco inaczej traktowac sprawy sportu oraz dbałości o szeroko pojętą „dobrą” kondycję. Osobom po zawale nie radzi się prowadzić intensywnych treningów fizycznych, ale bardzie spokoje formy ćwiczen oraz programów wpływających korzystnie na odnowienie odporności i siły organizmu. Z zawałami nie ma żartów. Ci, którzy je przeżyli, w większości decydują się przestawić na bardziej spokojny tryb życia. Dotąd uprawiane dynamicznie dyscypliny sportowe ustępuja miejsca tym bardziej spokojnym, a mniej nastawionym na efekt. Nie chodzi oczywiście od razu o to, by osoba po przebytym zawale od razu zrezygnowała ze sportu i dmuchała na siebie oraz chuchała. Dozwolone jest wszystko, ale tylko w takiej ilości, ktorą serce i inne narządy są w stanie wytrzymać. Bokserom po zawale zdecydowanie odradza się wychodzenie na ring. Boks to sport rozwijający najbardziej prymitywne, męskie instynkty, pełen agresji oraz nieoczekiwanych zwrotow akcji. Dla osoby po zawale każde wyjście na ring jest zbyt wielkim ryzykiem, by móc przejśc nad tym do porządku dziennego. Osoby po zawałach bardziej doceniają sporty grupowe. Chętniej umawiają się na spotkania ze znajomymi w celu rozegrania partii tenisa, w grę wchodzi także golf. Powodzeniem cieszą się również siatkówka oraz piłka ręczna. Sporty wymagające większego nakładu siły nieoczekiwanie zostają zmiecione na dalszy plan. Może to dlatego, że człowiekowi po zawale bardziej zaczyna zależeć na zdrowiu i czuje, że z nikim nie musi już o nic rywalizować?

Bookmark and Share

Tagi: , ,

Korupcja w sporcie

Kategoria: Sport

Korupcja w sporcie Korupcja w sporcie zawsze była, jest i będzie niestety obecna. Nie doczekaliśmy się jeszcze w polskim rządzie odpowiednich regulacji ustaw mających otwarcie przeciwstawić się korupcji. Najbardziej skażonym korupcją obszarem polskiego sportu są wszelkiego rodzaju organizacje związane z piłką nożną. Co jakiś czas na pierwszych stronach gazet opisywane są kolejne afery. Czy kiedykolwiek to się skończy? Trudno powiedzieć, bowiem ściśle ze światem sportu połączony jest także świat polityki, a tam kart nigdy nie rozdawano w zbyt uczciwy sposób. Wielu uważa, że korupcję w sporcie powstrzymać mozna poprzez zmianę struktur i aparatów odpowiedzialnych za organizację kluczowych imprez. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ mechanizmy panujace w świecie sportu działają tak, że jedna machina pociąga za sobą drugą. Wielu prezesów, którzy zakończyli już swoje kariery na najwyższych szczeblach, dopiero po pewnym czasie od skończenia kadencji jest w stanie zacząć mówić. Wcześniej powstrzymują sie przed wydawaniem osądow w obawie o to, że stracą lukratywne stanowiska, a tym samym prawo do wysokich wynagrodzeń. Korupcja w sporcie istnieje nie tylko między działaczami. Często kupuje się wyniki meczów oraz sportowych pojedynków, co kompletnie stoi na przeciwległej szali w stosunku do ogólnie pojmowanej idei sportu zdrowego, charakteryzującego się zdrową rywalizacją i etycznym dążeniem do sukcesu. Programy antykorupcyjne istnieją w naszym kraju jedynie w teorii. Ich wprowadzenie wiązać się będzie z koniecznością ujawnienia kompromitujących nazwisk.

Bookmark and Share

Tagi: , ,

Jakie zimowe sporty są najpopularniejsze?

Kategoria: Sport

Jakie zimowe sporty są najpopularniejsze? Warto uprawiać sport nie tylko w czasie, gdy za oknem świeci słońce, a ciepłe powietrze sprzyja relaksowi poza domem. Zimą wbrew pozorom także nie brakuje rozrywek sportowych, którym można bez reszty poświęcić cały wolny czas. Zimowe popołudnia oraz wieczory są zbyt długie, aby poświęcać je jedynie na siedzenie przed telewizorem i zagryzanie czekolady lub w najlepszym wypadku czytanie książek. Jeśli macie w swoim mieście duże lodowisko, czynne do późnych godzin – udajcie się tam i sprawdźcie na własnej skórze, jak ciekawą rozrywką może być jeżdżenie na łyżwach. I nie ma się czego wstydzić, jeśli do tej pory nie potrafiliście się nauczyć sztuki jazdy na łyżwach! Nigdy nie jest za późno, by nauczyć się czegoś pożytecznego, prawda? Łyżwy na miejskich lodowiskach są wypożyczane. Jeśli ktoś ma własne, może z nich skorzystać naturalnie. Na lodowisku nie chodzi o to, by się gimnastykować. Jazda na łyżwach może być wspaniałym, odprężającym relaksem. Zarówno w parach, jak i pojedynczo. Gdy idziecie na lodowisko, warto zaopatrzyć się w ciepłą kurtkę z szalikiem, bo jest tam dosyć chłodno. Dla wielbicieli obserwowania i kibicowania sportom zimowym mamy propozycję udania się także na mecze hokejowe, które zimą zdobywają ogromną popularność wśród każdej z płci. Zagrzewania do walki ulubionej drużyny działa silnie stymulująco i można przy tym naprawdę wykrzyczeć wszystkie emocje. Po powrocie z lodowiska człowiek wraca maksymalnie odprężony i rześki. Ważne, by zimą także pozwolić sobie na jak najaktywniejszy wypoczynek.

Bookmark and Share

Tagi: , ,