Archiwum kategorii ‘Sport’

Aerobik prosto z telewizji

Kategoria: Dzieci, Sport

Aerobik prosto z telewizji Czy warto uprawiać aerobik, wzorując się przy tym na ćwiczeniach pokazywanych w programach śniadaniowych? Oczywiście, że tak. Trzeba jednak podchodzić do tego z pewnego rodzaju dystansem. Przecież szczytem naiwności jest mysleć, że Pan, który ma tak efektownie wyrzeźbiony „kaloryfer” na brzuchu – osiąga takie efekty jedynie dzięki tym ćwiczeniom pokazywanym w ciągu 10 minut na antenie najczęsciej oglądanego przez Polaków porannego programu. Im bardziej wyrzeźbiona u instruktora fitness sylwetka, tym większe prawdopodobieństwo tego, że wieloma godzinami spędzonymi na siłowni została okupiona. Aerobik telewizyjny to nic zdrożnego. Każda metoda jest dobra, by ludzi w każdym wieku zachęćić do ćwiczeń fizycznych, kształtujących nie tylko ciało, ale także ducha. Instruktorzy aerobiku w telewizji najczęsciej ubrani są w markowe stroje sportowe. Aby dobrze się czuć przy dokonywaniu treningu w domowym zaciszu, wcale nie trzeba biec do galerii handlowej w celu zakupu spodenek podobnych do tych, które nosił instruktor. Wystarczy lekkie i przewiewne ubranie w charakterze sportowym. Ważne też, by nie krępowało ruchów. Do tego nastawiamy dobrą,s koczną, energetyczną muzykę i można zacząć pracę nad powrotem do dawnej formy! W celach ćwiczeń z pewnością przyda się charakterystyczny steper, na którym będzie można wykonywac wiele układów polegających na stawianiu kroków w najróżniejszej formie oraz kolejności. Aerobik w domu może być przeprowadzony w miejscu wolnym od nadmiaru mebli. Warto w tym celu dokładnie przygotować wybrany pokój, by w trakcie ćwiczeń móc czuć się swobodnie.

Bookmark and Share

Tagi: , ,

Szermierka

Kategoria: Sport

Szermierka Szermierka jako sport była u nas najbardziej popularna w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Dyscyplina ta uczy walki z gracją i silnym poczuciem sprawiedliwości. Niegdyś w telewizji publicznej dostrzec można było wiele transmisji pojedynków szermierzy, czemu nierzadko przyglądały się całe rodziny. Do uprawiania szermierki niezbędna jest smykałka. Czasem dzieci już od najmłodszych lat zauważają, że chciałyby tego sportu spróbować, bo to zawsze coś innego od nudnej piłki nożnej, czy też innych sportów zespołowych. Uprawiając szermierkę można pozostać tradycjonalistą. Ten sport nie wymaga rozpiętej ekstrawagancji, wystarczy na polu walki poruszać się z gracją i wykazywać się zręcznością oraz gibkością. Szermierza charakteryzuje biały, obcisły strój. Nie ma ani jednego miejsca odsłoniętego na mapie ciała. Twarz pokrywa charakterystyczna, siatkowa maska, ponieważ w trakcie walki łatwo byłoby uszkodzić ją. Maska na twarzy jest w szermierce niezwykle ważna, nie można jej zignorować. Dorośli szermierze karierę sportową kończą stosunkowo wcześnie. Już w okolicach 30 roku życia wielu z nich przebąkuje o „przebranżowieniu” się na inną dziedzinę sportu lub decyduje się zająć zupełnie innymi sprawami przynoszącymi nie tylko satysfakcję, ale także zarobek. Szermierka, podobnie jak każda inna dyscyplina sportowa, potrafi wciągnąć bez reszty. Wielogodzinne treningi sprzyjają utrzymaniu nienagannej sylwetki. Tak dobrej formy często nie osiąga się szybko nawet poprzez bieganie czy gimnastykę artystyczną.

Bookmark and Share

Tagi: , ,

Kobiety w sporcie polskim

Kategoria: Sport

Kobiety w sporcie polskim Jaka jest rola kobiet w polskim sporcie? Nie da się ukryć, że bardzo duża. Gdyby nie wkład kobiecej siły w historię polskiego sportu, to nie odnosilibyśmy tak wielkich zwycięstw jako kraj na różnych zawodach z dziedziny lekkoatletyki, szermierki, strzelectwa czy też gimnastyki artystycznej. Kobiety w polskim sporcie miały w historii niewiele wspólnego z krytykowanymi feministkami, ale nie da się ukryć, że cegiełkę do rozwoju krajowego feminizmu niepodzielnie przyłożyły. Kobiecy sport w dzisiejszych czasach ma się równie dobrze, jak wiele lat temu. Związki Sportowe co roku odnotowują wzrastające zainteresowanie sportem wśród dziewcząt. Na dodatek dziewczyny coraz silniej przekonują się do dyscyplim kojarzących się jedynie z męską siłą i agresywnością. Mamy tu na myśli takie dyscypliny, jak judo, teakwondo, karate czy też klasyczny boks. Sportowa kariera wielu polskich sportsmenek nadaje się wprost na scenariusz filmowy. Wiele lat temu, gdy nie znano jeszcze pojęcia równouprawnienia, kobieta starająca się dostać do świata sportu musiała przeżyć mnóstwo upokorzeń oraz wyrzeczeń. Świat sportu bowiem składa się w większości z twardych mężczyzn, ktorzy lubią w dłoniach dzierżyć niepodzielną władzę i kierować zawodnikami tak, jak im to odpowiada, a nie tak, jak życzą sobie tego sami zainteresowani. Ogromny hart ducha, samozaparcie oraz dyscyplina pozwoliły niejednej młodej kobiecie na solidny start w dziedzinie sportu. Potem juz tylko zawody za zawodami, medale, puchary, krajowe oraz światowe zgrupowania. Sportsmenki niechętnie decydują się na emeryturę. Wiele z nich w dojrzałych latach postanawia zajmowac się działalnością trenerską oraz pedagogiczną.

Bookmark and Share

Tagi: , ,

Trenujemy judo

Kategoria: Sport

Trenujemy judo Czy warto trenować judo? W czym najbardziej pomagają takie treningi? Jaki wiek jest najbardziej odpowiedni na to, by zacząć traktować na poważnie? Judo jest jednym z najbardziej wszechstronnych sportów pochodzących ze Wschodu. Stosuje się go w celach samoobrony oraz doskonalenia własnych umiejętności. Od bardzo wielu już lat cieszy się ogromnym powodzeniem w Polsce. Zawody judo łączą różne pokolenia zawodników. Sport uprawiany na macie to nie tylko zwyczajna rozrywka fizyczna, to także wyszukana filozofia dalekiego Wschodu. Na zajęcia z treningów judo uczęszczają już kilkulatki. Ten sport uczy ich przede wszystkim samozaparcia oraz solidnej dyscypliny, a także szacunku do przeciwnika. Judo jest bardzo bogatym sportem od strony merytorycznej. Jest tam zawartych wiele technik rzutów, padów oraz trzymań, które trudno zapamiętać tuż przy pierwszym zejściu z maty. Im bardziej połknięty zostanie bakcyl tego sportu, tym lepsze wyniki czekają młodego człowieka w przyszłości. Oczywiście, nie wszyscy muszą jeździć na zawody. Całe liczne grono traktuje judo czysto hobbystycznie i nie sili się na to, by na zawodowych matach osiągać największe sukcesy. Judo pozwala nabrać większej pewności siebie osobom nieśmiałym oraz nieco zagubionym w życiu. Charakterystyczne stroje wojowników przy pierwszych treningach mogą nieco krępować ruchy, ale szybko można się do nich przyzwyczaić. W sporcie tym ważna jest praca stopami, dlatego dodatkowo przed i po każdym treningu dbać trzeba o ich higienę. To niezwykle istotna sprawa.

Bookmark and Share

Tagi: , ,